ללמוד או לחדול 

בהרבה תחומים בישראל ובעולם האינטרנט הפך להיות מקור כמעט בלעדי לגיוס לקוחות חדשים מהמגזר הפרטי כגון: טיסות, בתי מלון, כרטיסים להופעות, רכישת מוצרי אלקטרוניקה, קניית גאדטים, משלוחי ארוחות, חיפוש עבודה, מכירת דירות, מכירת רכב ועוד. 
 
מסביב לתחומים אלה התפתחו עסקים שחולשים על נתחים ענקיים מהשוק בישראל ובעולם. עסקים בישראל דוגמת יד-2, All Jobs, 10BIS  ובארה"ב Priceline, Kayak, Zillow ואחרים, השאירו את רוב החברות שלא עשו את המעבר לשיווק באינטרנט בזמן הרחק מאחור.
 
בתחומים אחרים כגון אופנה, הנעלה, ביטוח ועוד.  אחוז גדול מהקהל הצרכני כבר זז לכיוון האינטרנט, ועסקים שמתפתחים היום בתחומים הללו כגון ZAPPOS, Amazon Fresh, בארה"ב,  ובישראל שופרסל ישיר, ADIKA, ביטוח ישיר ואחרים כבר התפתחו בגלל התזוזה בשוק.
 
לא כולם רוצים או צריכים להיות יד-2, אבל עסקים קטנים ובינוניים שמציעים את מרכולתם לקהל הרחב ואינם טורחים ללמוד את השיווק באינטרנט או להיעזר במקצוענים בתחום, ימצאו את עצמם תוך מספר שנים עם מעגל לקוחות קבוע שאינו מתרחב ועם קשיי צמיחה.
 
כל בעל עסק שפונה לקהלים רחבים צריך לקחת בחשבון שגם בתחום שלו בשנים הקרובות האינטרנט ישאב לתוכו את החלק הארי מהלקוחות החדשים הפוטנציאליים, וצריך להתאים את עצמו למציאות החדשה.
 

יועצים ארגוניים

בתחום הורדת עלויות התפעול ישנם מספר גופים בישראל כמו מעו"ף או תכניות "מעצימים עסקים" שמציעים יועצים עסקיים במימון חלקי על ידי המדינה. בין היועצים ישנם כאלה שמתמחים בהוזלת עלויות התפעול והגדלת מכירות.  ביניהם עבדנו בעבר עם זאב בנפשי שמומחה בשיפור מערכי טלמרקטינג, ועם עירן נוי שמתמחה בבניית תהליכים ובניית אסטרטגיות עסקיות.
 
בתחום הגדלת המכירות ישנם עשרות יועצים עסקיים, אנחנו עבדנו בעבר ביחד עם עסקים שקידמנו עם ניר דובדבני, דודי בורבה ותות תקשורת, שבעזרת עבודה של מספר חודשים עם בעל העסק, שיפרו את תהליכי המכירה, יכולות המשא ומתן והגדילו את המחזור והרווחיות.
 
מרבית בעלי העסקים נמצאים בקיבעון מחשבתי בכלל התחומים בניהול "ככה מוכרים", "ככה קונים", "ככה מתמחרים", "ככה מנהלים", "ככה מתפעלים". אני ממליץ בחום לכל עסק להיעזר ביועצים חיצוניים שיבחנו את תפעול העסק מבחוץ, וייתנו חוות דעת, הצעות ייעול וידע מקצועי שהצטבר אצל אותם יועצים בעבודה מול מאות עסקים בתחומים שונים.
 
הקשבה, עיבוד וניסיונות לשינוי, יעזרו לכם להשתחרר מקיבעונות מחשבתיים ולפתח גמישות בנוגע לכל אחד מהתחומים אותם אתם מנהלים ביומיום. 
77 |  סודות השיווק באינטרנט נחשפים

 
ללמוד או לחדול  | 78